Podstawy surfingu – zasady surfingowej etykiety i bezpieczeństwo
Surfingowa etykieta to najważniejsza rzecz, jakiej należy się nauczyć przed postawieniem pierwszych kroków w surfingu. Reguły te to nie tyle co “zasady”, ile właściwy kodeks postępowania, który ma na celu zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa i braku spiny na wodzie. Osoby, które nagminnie i z premedytacją łamią te zasady zostają najczęściej dojechane przez Neptuna lub wyproszone ze spotu przez innych surferów .
Oczywiście nie dajmy się zwariować. Jeśli przypadkowo wpadniesz na kogoś, to nikt nie będzie się od razu rzucał na Ciebie z pięściami. Na szczęście na naszych lokalnych spotach panuje serdeczna atmosfera i nie ma jeszcze takiej napinki jak w Portugalii czy Hiszpanii. W krajach, w których surfing jest sportem niemal narodowym lepiej mieć oczy dookoła głowy i uszanować to, że jesteśmy tam w gościach. Niektórzy lokalesi mają bardzo silne poczucie terytorialności i lubią robić z igły widły.
Warto też pamiętać, że surfingowe zasady weryfikuje zawsze sytuacja na wodzie i ciężko je przenieść 1:1. Wszystko zależy od aktualnych warunków, czy spotu, na którym pływamy. Serdeczne nastawienie do innych surferów, empatia i szacunek powinny nam zawsze towarzyszyć gdziekolwiek nie będziemy surfować.
Wraz z rosnącą popularnością surfingu, liczba osób w wodzie rośnie, a niestety etykieta oraz bezpieczeństwo surfingu stopniowo zanika. Morza i Oceany są miejscami niebezpiecznym, a bez właściwego myślenia o bezpiecznym surfingu mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne. Początkujący surferzy powinni zapamiętać zebrane w tym wpisie zasady, a nawet doświadczonym osobom nie zaszkodzi szybka powtórka z teorii surfingowego bezpieczeństwa.
Podstawowe zasady surfingowej etykiety i bezpieczeństwa:
Etykieta surfingu to zbiór wytycznych dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych surferów. Dotyczy ona wszystkich line-upów na świecie. Szanuj innych i ciesz się bezpiecznym surfingiem.
#1: Prawo drogi
Podstawowa zasada w surfingu mówi nam, że surfer znajdujący się najbliżej peaku (szczytu fali) zawsze ma pierwszeństwo. Innymi słowy, jeśli paddlujesz z falą w lewo, a inny surfer jest po Twojej prawej, musisz ustąpić mu pierwszeństwa. Jeśli ktoś płynie na fali to jest już ona zaklepana to nawet nie rozważaj późnego odpalania (n.p. łapanie piany tejże fali). To jest tylko kwestia chwili jak zawodnik spadnie Ci z deską na głowę podczas wykonywania ostrego zwrotu.
#2: Don’t Drop In, czyli: Nie wbijaj na falę, kiedy ktoś już na niej płynie
Jest to związane z zasadą nr 1. i stanowi prawdopodobnie najważniejsza część etykiety surfingu.
W surfingu drugą podstawową zasadą jest: jeden surfer/surferka – jedna fala. W większości przypadków nie może być dwóch surferów jadących na tej samej fali w tym samym kierunku. Kiedy nie szanuje się zasady “prawa drogi”, to “psuje się” czyjąś falę i okazuje brak szacunku. W rzeczywistości rozwalasz przejazd kogoś takiego jak ty, kto również lubi surfować. Jest to w szczególności irytujące dla prosów, którzy na fali wykonują radykalne manewry i dają z siebie 100%. Kiedy wskoczysz komuś na falę zaraz przed nosem musi on odpuścić, aby nie zabić siebie i Ciebie. Kiedy uczysz się z przyjaciółmi łapać pianę i jesteście sami na spocie prawdopodobnie nie będziecie przestrzegać tej zasady. Podczas nauki chodzi przede wszystkim o fun, a nie [kija wiadomo gdzie] jakby to były Mistrzostwa Świata. Dlatego w szczególności ważny jest podział na strefy dla prosów i osób uczących się. W Chałupach pod tym względem mamy bardzo duży komfort i grupy szkoleniowe mogą spokojnie uczyć się we własnej strefie.
#3: Don’t Snake, czyli: Nie bądź żmiją co wije się za plecami i kradnie fale
Snaking (pol. wicie się, żmijowanie) jest bardzo częstym i lekceważącym zachowaniem, które można zaobserwować zwłaszcza na zatłoczonych spotach. Paddlowanie wokół jednego lub kilku surferów w celu zbliżenia się do peaku i uzyskania pierwszeństwa jest nieładnym zachowaniem.
Wybierz najlepszą pozycję na line-upie i nie wiosłuj wokół innych surferów, starając się złapać wszystkie fale. Bądź cierpliwy. Fale są dla wszystkich. Oczywiście nie chodzi też o to abyś stał w jednym miejscu i czekał aż fala sama do Ciebie przyjdzie kiedy inni surferzy np. patrzą się w niebo i widać, że nie potrafią wyczuć dobrego ustawienia. Musisz mieć dobre wyczucie sytuacji, a samo zjawisko snakingu zaobserwujesz prawdopodobnie na samym początku bardziej zaawansowanego pływania.
#4: Trzymaj deskę blisko siebie
To jest ważne, zwłaszcza gdy robi się tłoczno. Zawsze staraj się zachować kontrolę i kontakt z deską. Deski surfingowe są duże, ciężkie i twarde. Jeśli pozwolisz, aby twoja deska latała dookoła, to w końcu przywali komuś w głowę. Oznacza to, że jeśli będziesz paddlował i nadchodzi ściana białej wody, to nie rzucasz deski w bok i nie nurkujesz pod nią! Kiedy wyrzucisz swoją deskę i ktoś za tobą będzie paddlował, będzie miała miejsce masakra. Jest to trudna zasada dla początkujących, ale jeśli uda ci się uniknąć nawyku rzucania deski, będziesz gwiazdą na spocie. Pamiętaj, że deski surfingowe mogą kogoś zabić, jeśli trafią w krytyczne rejony ludzkiego ciała. Zaostrzony dziób deski może być równie śmiercionośny co średniowieczna broń.
#5: Jeśli jesteś początkujący lub średnio-zaawansowany to nie pakuj się na line-up dla prosów
Staraj się nie atakować line-upu gdzie pływają prawdziwi wymiatacze. Znajdź miejsce gdzie będziesz mógł spokojnie szlifować swoje umiejętności i surfingowe podstawy. Zwykle dla osób początkujących nie ma dużej różnicy między line-upami dla doskonalenia swoich umiejętności. Walcząc z żywiołem w miejscu dla prosów możesz nieświadomie psuć im wiele fal za co mogą mieć do Ciebie pretensje. Na pewno nie chcesz się zachowywać jak młodszy brat, który chce się za wszelką cenę bawić z dużo starszymi kolegami brata. Prawda?
#6: Komunikacja!
W przypadku, gdy dwóch surferów siedzi w środku peaku, a fala otwiera się na obie strony w falę typu A-frame, powinni oni powiedzieć sobie, czy idą w prawo czy w lewo. Innym przykładem może być koleżeńskie zachowanie kiedy jesteś bliżej peaku ale akurat dłubiesz w nosie i nie będziesz łapał fali. Krzyknij wtedy koledze obok: “TWOJA” i jesteś gość :).
Kilka przydatnych zwrotów na line-upie:
“Twoja!”, “Uwaga!”, “Dziękuję!”, “Przepraszam!”, “Idę w Lewo”, “Dawaj w prawo!”, “Pomocy!”, “Czy wszystko ok!?”
#7: Dziel się falami
Bądź koleżeński! Jak łapiesz falę co 5 minut to daj też innym się pobawić. Spójrz z empatią na tego biedaka na świeżo kupionym shorboardzie, co od godziny czeka na falę. To, że akurat jesteś na longu albo pływasz na kajaku nie czyni z Ciebie kozaka. Nie musisz zgarniać wszystkich fal na spocie. Pamiętaj! Karma podobno wraca ;).
#8: Surfing z zachowaniem zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa
Każda sesja to nie Mistrzostwa Świata. Czasem lepiej odpuścić niż zrobić coś głupiego. Jutro (*za 2 tygodnie) też jest dzień!
#9: Jak już dasz ciała …
Jak już zrobisz coś głupiego albo przypadkowo wpadniesz lub zepsujesz czyjąś falę, doceniane są szybkie przeprosiny. Szybkie PRZEPRASZAM! na zatłoczonych spotach znacznie zmniejszają napięcie. Nie musisz kłaniać się u czyichś stóp (cóż, chyba że zrobiłeś coś strasznego). Szczerze mówiąc, jeśli na kogoś wpadniesz, a potem go zignorujesz, to jest to dość głupie.
#10: Banalne jak temat na zajęciach w przedszkolu. NIE ŚMIEĆ
Sprzątaj po sobie i innych. Kropka. Wszechświat doceni jak zabierzesz tą zardzewiałą puszkę Specjala, którą zwiało jakiemuś biedakowi 3 km wcześniej, 4 lata temu!
To by było na tyle z krótkiej teorii surfingu i podstaw bezpieczeństwa. Powodzenia na wodzie!
p.s. łapcie wideo dla utrwalenia wiadomości: